Ako pripraviť deti na lyžovačku?

Lyžiarska sezóna je už v plnom prúde po napadnutí ďalšieho čerstvého snehu a vy stále premýšľate nad tým, čo kúpiť aby vaše ratolesti boli nielen v suchu a bezpečí ale hlavne v telúčku. Lyže pre deti nie je práve najľahšie kúpiť. Lyže pre ratolesť by mali byť zásadne vhodnej dĺžky, to znamená, nekupujte žiadne lyže, ktoré dieťatu presahujú cez bradu. Aby sme boli presný, ideálne lyže by mali byť o cca. 15-20 cm kratšie ako je celková výška dieťaťa. Lyže by tiež mali byť o niečo širšie, iba ťažko by ste hľadali dlhé a úzke modely, ako je tomu u výstroje pre dospelých, dieťa má iné potreby a prednosti ako dospelý. Nebuďte prekvapený, keď sa vám detské lyže budú zdať akési ohybnejšie a mäkšie, je to úplne normálne, kedže vnútro lyže je vyrobené z materiálnu podobnému pene, ktorý dodáva pružnosť ale aj pevnosť. Ak chcete z vášho potomka vychovať profesionála, skúste sa popozerať po športových modeloch, sú náramne podobné k tým pre dospelých, ich materiál aj dĺžka sa začínajú podobať tým dospeláckym skoro dokonale. Odlišnosť tvorí snáď iba dizajn, ktorý je detského charakteru. Ak si nebudete dať vedieť rady pri výbere, nezúfajte, opýtajte sa priamo predajcu, ktorý isto bude vedieť zodpovedať na vaše otázky.

 

Pri kúpe výstroje myslite aj na overal, spodné prádlo, lyžiarske rukavice ale aj detské lyžiarky. Neoplatí sa šetriť na výstroji, ktorá by bola iba nadarmo nekvalitná a museli by ste o rok kúpiť opäť novú. Nezabúdajte ale ani na pravidlo, že lyžovanie je vhodné iba pre detičky od troch rokov! Mladšie dieťa by sa vedelo veľmi vážne zraniť pri nehode, a taktiež na mladšie a menšie detičky je hľadanie vhodnej výstroje prakticky nemožné.

 

A rada na koniec, výstroj kupujte vždy podľa určenia – či sa jedná iba o chvílkodobú zábavu na 3 dni, alebo chcete z vášho dieťaťa urobiť profesionála na lyžiach. Ak sa jedná o chvílkodobú záležitosť, oplatí sa vám lacná výstroj, v druhom prípade radšej zainvestujte do kvality.

 

Foto: © BMonkey Business / Dollar Photo Club