Ako vybrať tie najlepšie dvere pre váš domov

Dvere sú integrálnou súčasťou interiéru a na ich výbere by sme si mali dať záležať. Dotvárajú celkový estetický dojem miestnosti. Mali by byť pevné a stabilné, s vynikajúcimi zvukovo a tepelne izolačnými vlastnosťami. Nie sú však iba funkčným prvkom oddeľujúcim dve miestnosti, ale dizajnovým doplnkom celého priestoru. Pozrime sa bližšie na interiérové a vstupné dvere.

 

NTERIÉROVÉ DVERE

Najpoužívanejšie interiérové dvere sú dvere otváravé a so svetlíkmi. Podľa veľkosti výrezu v stene si môžeme vybrať jedno alebo viackrídlové dvere. Pri objednávke je potrebné uvádzať aj smer otvárania dverí. Postavte sa tak, aby sa dvere otvárali smerom k vám. Ak sú pánty po vašej pravej ruke – ide o pravé dvere. Ak sú pánty po vašej ľavej ruke – sú to dvere ľavé.

 

O vzhľade dverí rozhoduje predovšetkým ich povrchový materiál. Lacnejšie sú dvere s fóliou, laminátom, nástrekom. Drahšie, avšak kvalitnejšie sú dvere z prírodných materiálov – dyhované alebo celé z masívu. Čoraz obľúbenejšou novinkou sú sklené dvere, ich celé krídlo je vyrobené zo skla, v najrôznejších dekoroch a motívoch. Takže sklo už nemusí dominovať iba oknám, či už máte plastové alebo drevené okná, sklo je vďačným materiálom aj pre vaše nové dvere.

 

Okrem jednoduchých hladkých dverných krídel je ponuka veľmi široká – v modernom, rustikálnom, vidieckom, retro, industriálnom štýle a mnohých ďalších. Popri klasickom systéme otvárania dverí existujú aj rôzne iné – posuvné pred stenu alebo do puzdra zabudovaného v stene, skladacie, kyvné, lietacie apod.

 

ZÁRUBNE

Najbežnejšími sú obložkové zárubne vo falcovanom alebo bezfalcovanom prevedení. Zárubne sa osádzajú po dokončení všetkých stavebných a úpravových prác a po položení podláh a kobercov.

 

VSTUPNÉ BEZPEČNOSTNÉ DVERE

Dvere sú vstupnou bránou do vášho domova a s ostatným zariadením nehnuteľnosti vypovedajú o vkuse jej majiteľa. Bezpečnostné dvere chránia váš majetok a podľa toho, aké normy spĺňajú, sa radia do rôznych kategórií. Triedy odolnosti dverí proti vlámaniu:

 

Trieda odolnosti 1 – dvere odolné proti mechanickému napadnutiu (kopanec, protiskok, úder ramenom, bežný vandalizmus).

Trieda odolnosti 2 – dvere odolné proti mechanickému napadnutiu ako trieda 1, plus statickému zaťaženiu 3-6 kN a dynamickému zaťaženiu. Použité náradie pri skúške odolnosti proti ručným pokusom o vlámanie je napr. malý skrutkovač, nôž, pinzeta, háky, drôt, kliešte, priebojníky, malé kladivo, drevené a plastové kliny, hasák.

Trieda odolnosti 3 – dvere odolné proti mechanickému napadnutiu ako trieda 1 a 2, plus odolávajú proti napadnutiu páčidlom dĺžky 710 mm a statickému zaťaženiu 6 kN.

Trieda odolnosti 4 – rovnako ako triedy 1, 2 a 3, plus odolávajú proti napadnutiu kladivom vážiacim 1,25 kg, sekáčom so šírkou čepele 30 mm, sekerou, dlátom, strihacími kliešťami, ručnou pílkou, nožnicami na plech, elektrickou vŕtačkou a statickému zaťaženiu 10 kN.

Trieda odolnosti 5 – dvere považované za neprekonateľné a najbezpečnejšie na trhu.