Najčastejšie príčiny rosenia okien: Ako s tým bojovať?

Rosenie okien, aj celkom nových eurookien je nepríjemná, no vcelku bežná záležitosť. Preto nie je dôvod na paniku. Stačí prísť na príčinu rosenia a následne ju odstrániť.

Rosenie eurookien

Nuž áno, aj tie najkvalitnejšie eurookná sa často rosia. Rosenie okien je však komplexný problém, ktorý môže mať viacero, neraz aj spolu súvisiacich príčin.

Rosenie ako povrchová kondenzácia vlhkosti z interiéru je problémom mnohých z nás. Neraz je pritom jeho predpokladom relatívne vysoká vlhkosť vzduchu v interiéri, čo nám v kombinácii s nízkou teplotou stavebných konštrukcií robí vrásky na čele.

 

Dobré tesnenie – veľké rosenie?

Paradoxom je, že aj neželané rosenie eurookien býva dôkazom toho, že nové okná sú skutočne kvalitné, a teda dobre tesnia. Moderné okná sú totiž príliš tesné a nezabezpečujú požadovanú výmenu vzduchu prirodzenou infiltráciou, čoho dôsledkom je veľmi vysoká vlhkosť vo vnútri domu či bytu. A keďže vzduch dokáže absorbovať len určité množstvo vodnej pary, všetko navyše nad touto hranicou sa mení na paru a vyrazí najskôr na najchladnejších miestach v interiéri. Aj z toho dôvodu sa ako prvé a najviac rosia okná v izbách, kde je vlhkosť najvyššia – v kúpeľni, kuchyni, spálni či v miestnostiach, kde je veľký počet živých rastlín, najmä na parapetách.

 

Ďalšie príčiny rosenia

Nie je to však len zvýšená vlhkosť v dôsledku tesnenia okna, existujú aj ďalšie dôvody, ktoré stoja za nadmerne zarosenými eurooknami. Môže byť za tým aj:

  • interiérové žalúzie , ktoré obmedzujú prúdenie vzduchu popri skle
  • nevhodné umiestnenie záclon alebo závesov
  • široké vnútorné parapety
  • prerušovaný spôsob vykurovania
  • sušenie bielizne v interiéri
  • umiestnenie kvetov na vnútorných parapetách
  • nátery stien so zvýšeným obsahom latexu

A rôzne iné príčiny, o ktorých sa je nesporne potrebné poradiť s odborníkmi. Ideálne s tými, od ktorých ste dané eurookná kupovali a aj vám ich montovali. Každý renomovaný výrobca okien totiž garantuje aj profesionálny servis, takže istotne nebude mať najmenší problém, prísť aj priamo k vám a skontrolovať stav vašich nových okien. A pomôcť prísť na príčiny ich rosenia a spôsob odstránenia tohto problému.