Najväčší zabijak pracovného výkonu? Nuda!

Pracujete v kancelárii, no kým doposiaľ ste sa v nej cítili komfortne a spokojne, zrazu je ten pocit preč? Nie je podstatné, či ide o prenájom kancelárií a nebytových priestorov v Bratislave alebo kdekoľvek inde, ide skôr o to, čo vás rozptyľuje, prípadne čo vám v práci chýba a kvôli čomu nedosahujete také pracovné výkony, aké by ste si predstavovali.

Jedným z najväčších zabijakov energie a chuti do práce je bez pochýb nuda: To je to, čo vás trápi,  čo vám nedá pokoja a čo musíte bezpodmienečne zmeniť?

Ak ste si to priznali, ste o krok ďalej na ceste k riešeniu a zefektívneniu vašich pracovných výkonov. Stačí len chcieť a tiež mať prácu, kde sa nenudíte.

Nuda, čo zabíja

Minimálne pracovné nadšenie, elán a koniec-koncov aj výkony. Vražedná nuda v práci, ktorej sa hovorí tiež bore-out, je oveľa väčším problémom, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ako tvrdia vo svojej knihe Diagnóza Bore-out Peter Werder a Philippe Rothlin, nemeckí odborníci na túto problematiku, syndrómom znudenia v práci trpí asi päťnásť percent zamestnancov. Až toľko ľudí sa dennodenne iba tvári, že niečo robia, pričom ich pracovné prostredie v kancelárii celkom vyčerpáva. Čím? V podstate ničím, a to je ten najväčší problém.

Dôležité je jediné: Vytvárať dokonalú, veľmi presvedčivú ilúziu o práci, budiť v iných pocit, že sme stále potrební. Čo na tom, že nás to ubíja a vyčerpáva? Neverili by ste totiž, aké je ničnerobenie v kancelárii únavné.

Ak aj vy nechcete stráviť celý profesijný život iba zabíjaním času, je najvyšší čas to zmeniť. Inak sa vaša frustrácia bude len a len zväčšovať a takéto dlhodobé ničnerobenie vyvolá psychickú únavu, úzkosť, stres, neraz až depresiu.

Ľudia, ktorí sa v práci nudia, majú taktiež trojnásobne zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení. A to veru zábavné ani závideniahodné nie je, ako isto uznáte.

Nájdite zmysel

Vidieť zmysel v tom, čo robíme, je základom úspechu a zabijakom všetkej nudy či beznádeje.

Zamestnancom sa totiž často stáva práve to, že nevidia zmysel svojej práce. Najmä vtedy, keď ich šéf zahltí zbytočnými úlohami a prácou, ktorá aj tak nikoho nebude zaujímať, prípadne im nezadávajú dostatok pracovných úloh. Výsledkom je, že chodíme do kancelárie iba z povinnosti, pracujeme „iba“ kvôli výplate a motivácia či lojalita k firme nám vôbec nič nehovorí.

Aj preto v mnohých moderných spoločnostiach fungujú softvéry, ktoré kontrolujú a organizujú prácu. Vďaka nim sa celkom poľahky odsleduje agenda zamestnancov, koľko času strávia pri jednotlivých úlohách, aj to, kto a ako dlho pracuje na konkrétnom projekte.

Realizujte sa

Existujú dva typy ľudí, takí, ktorí sa potrebujú profesijne realizovať a takí, pre ktorých nie je práca či kariéra ničí dôležitým. A tak ani prípadné „zašívanie“ sa v kancelárii, nuda či zabíjanie času  ničnerobením pre nich nie je až takým utrpením.

Ak však pre vás je, deptá vás to psychicky, časom možno aj fyzicky, je najvyšší čas zmeniť to.

Pracujete niekde v administratíve, v štátnej sfére? Neuspokojuje vás to, pretože nemáte výzvy, dostatočné podnety a zdá sa vám, že ste málo aktívni?

V tom prípade zmeňte sféru, zameranie, čo tak súkromný sektor, ten by mal byť dostatočne živý a akčný. Obchod či radšej nejaký realitný server kancelarie.sk?

Nepochybujeme o tom, že keď sa konečne rozhodnete zatočiť s nudou v kancelárii, podarí sa vám to. Dôležité je skrátka niečo zmeniť. Niekedy postačí zmena v sebe, inokedy je nevyhnutné ozaj zmeniť pracovné prostredie. Podstatné je, aby ste boli konečne sami so sebou aj s vašou prácou spokojní.

 

FOTO: © .shock / Dollar Photo Club