Poľské Tatry – milujeme ich ako tie naše

Z celkovej rozlohy tatranského pohoria zaberajú Poľské Tatry okolo 795 km². Delia sa na Vysoké a Západné Tatry. A sú podobne ako tie slovenské značne odlišné. Západné Tatry sú nižšie, trávnatejšie a tvorené predovšetkým vápencami (okrem hlavných vrcholov), pomocou ktorých vzniklo veľké množstvo priepastí a jaskýň. K najznámejším patria jaskyne Wielka Sczczelina, Czarna a Mroźna. Z vrchov môžeme spomenúť Kominiarski Wierch, Ciemniak a Giewont.

Za najvyšší vrch sa považujú Rysy (2 499 m). Za ním nasledujú Mienguszowiecki Szczyt (2 438 m), Hinczowa Turnia (2 377 m)  a Swinica (2 301 m).

Dôležitou charakteristikou Poľských Tatier je, že sa v nich nachádzajú najväčšie a najhlbšie plesá. Morskie Oko je najväčšie pleso celých Tatier a Czarny Staw (72 m) je zase najhlbšie. Popri nich tu nájdeme aj iné, ako napr. Czarny Staw, Wielki Staw (druhé najväčšie pleso Tatier) a Zadni Staw. Vysoké Tatry sú skalnaté s radou skalnatých štítov a vysokých skalných stien. Pretože boli ľadovce v posledných dobách ľadových na severnej strane Tatier mohutnejšie, tak je ich severná strana značne strmšia ako tá južná.

K najvýznamnejším turistickým strediskám poľskej strany Tatier patrí Zakopané. Určite stojí za to navštíviť ho.

Zdroj: tatry.cz, polsko.travel

Foto: hqwallpapers.org