Strešný nosič alebo nosič na ťažné zariadenie auta? Povieme Vám kde ich zmestíte viac

Ak sa chystáte na aktívnu dovolenku alebo si chcete zašportovať po práci, isto vás neminie otázka, ktorý typ nosiča je pre vaše auto najvhodnejší.

Pokiaľ sa chystáte na nosič pripevňovať iba bicykle, čaká vás veľké množstvo možností. Ak sa k tomu pridajú lyže a snowboard, máte pred sebou nespočetné množstvo hodín strávených hľadaním vhodnej varianty nosiča.

Ak už máte v mysli nejaký typ nosiča, pre tým než ho kúpite, si najskôr zistite či je tento nosič kompatibilný s vašim vozidlom, prípadne vozidlami, ak ho chcete používať na viacero áut. Niektorí výrobcovia nosičov, ako napríklad spoločnosť Thule, ponúkajú on-line sprievodcov pre overenie takejto kompatibility.

Najjednoduchším spôsobom prepravy lyží a snowboardov je prevážať ich vo vnútri automobilu. Avšak tento spôsob nebýva celkom bezpečný ani pohodlný a celkom zbytočne vás oberá o drahocenný priestor interiéru. Čo sa týka prepravy bicykla v interiéri auta, okrem toho, že to  nie je práve pohodlné, môže byť pri nedostatočnom upevnení bicykla takýto prevoz značne nebezpečný.

Strešné nosiče bývajú viac preferované kvôli svojej stabilite a všestrannému spôsobu prepravy outdoorového príslušenstva. V prípade, že chcete prevážať lyže, sú jednou z troch dostupných možností.

Nosiče môžete na strechu auta primontovať alebo ich uchytiť magneticky. V prípade, že chcete nosič pripevniť, je potrebné mať na aute namontované hagusy alebo inak povedané pozdĺžniky, ku ktorým pripevníte priečniky. Na túto konštrukciu jednoducho pripevníte strešný box alebo nosič na lyže. Strešné nosiče lyží dokážu vo väčšine prípadov uviezť od 2 do 6 párov lyží.

Magnetické strešné nosiče sa pripevňujú priamo na strechu vozidla a to tak, že ho ich tam akoby prilepíte. Tento typ nosičov uvezie 2 až 4 páry lyží.

Vynikajúcou alternatívou pri preprave zimného vybavenia sú strešné boxy. Hoci je ich cena najvyššia, tento fakt ľahko vyvážia svojou vysokou využiteľnosťou. Dokážete do nich okrem niekoľkých párov lyží uložiť i palice, helmy, lyžiarky a jednoducho všetko čo budete pri lyžovaní potrebovať.

Ak sa chystáte na strechu auta upevňovať bicykle, ako prvé je potrebné zistiť nosnosť strechy vášho auta. Ku hmotnosti bicyklov nesmiete zabudnúť prirátať i hmotnosť samotného nosiča a základného priečneho nosiča. Takisto nie je na škodu zistiť, či sa váš bicykel hodí ku danému nosiču. Na strešné nosiče sa zmestí od 2 do 4 kusov bicyklov, samozrejme v závislosti od ich veľkosti a hmotnosti.

Pri nosičoch určených na strechu ide o veľmi stabilný a bezpečný spôsob. Výhodou je, že tento typ nosiča sa nekrúti, a bicykle vám nepoškriabu vozidlo. Takisto ide o najbezpečnejší typ, pretože môžete bicykel zamknúť ku nosiču a nosič k autu. K malej nevýhode patrí ich nízka kompatibilita v rámci značiek áut. Nie je jednoduché ich meniť z auta na auto a v mnohých prípadoch sa nehodia ku viacerým značkám áut.

Nosiče na ťažné zariadenie auta nám pri preprave zimnej športovej výbavy veľmi nepomôžu. Avšak ich použiteľnosť dokážeme oceniť pri preprave bicyklov.

Tu je tiež potrebné zistiť celkovú nosnosť gule ťažného zariadenia. Do hmotnosti je potrebné zarátať nielen hmotnosť bicyklov ale aj hmotnosť samotného nosiča. Vo väčšine prípadov sa tento typ nosičov považuje za najlepší čo sa týka bezpečnosti, stability a nosnosti. Nosič bicyklov na ťažné zariadenie auta dokáže prenášať veľké množstvo bicyklov bez väčších problémov a vďaka adaptéru býva kompatibilný s viacerými typmi áut. Nosiče bicyklov na ťažné zariadenie dokážu podobne ako strešné nosiče prepravovať od 2 do 4 bicyklov v závislosti od ich tvaru a povolenej maximálnej hmotnosti na guľu ťažného zariadenia.